Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach KFS

Print Drukuj

     Powiatowy Urząd Pracy w Janowie Lubelskim ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracodawca, który jest zainteresowany uzyskaniem środków w ramach KFS powinien złożyć we wskazanym poniżej terminie wniosek wraz z załącznikami w siedzibie  PUP.
 
TERMIN NABORU WNIOSKÓW
OD DNIA 12.10.2020 r. DO DNIA 14.10.2020 r.
 do godz. 15.30.

 
     Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) jest pomoc osobom pracującym zagrożonych utratą zatrudnienia z powodu kwalifikacji nieadekwatnych do wymagań stawianym przez lokalny rynek pracy i dynamicznie zmieniającą się gospodarkę. Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część środków Funduszu Pracy, określoną w planie Funduszu Pracy na dany rok budżetowy.

     O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić pracodawcy
w rozumieniu przepisów ustawy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.

     Na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy, pracodawca może mieć przyznane środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
w wysokości:
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika – jeśli pracodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców (pracodawcy zatrudniający do 10 pracowników).
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Składany wniosek musi mieścić się w obszarze jednego z obowiązujących priorytetów.
W 2020 roku środki KFS będą przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników  i pracodawców zgodnie z następującymi priorytetami: 
 
 
PRIORYTET nr 1 – wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

W ramach priorytetu nr 1 pracodawca może ubiegać się o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego dla osób (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.  Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem trwającej nieprzerwalnie min. 90 dni. W celu spełnia warunku dostępu do priorytetu Wnioskodawca składa oświadczenie określające datę powrotu osoby objętej wsparciem na rynek pracy oraz czas trwania przerwy spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem.(Oświadczenie dot. powrotu na rynek pracy po opiece nad dzieckiem- priorytet I)
 

PRIORYTET nr 2 - wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia. 
 
W ramach priorytetu nr 2 będą mogły być finansowane koszty kształcenia ustawicznego osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracowników, jak i pracodawców). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie. Pracodawca składa oświadczenie, że osoba planowana objęciem kształcenia na dzień składania wniosku posiada ukończone 45 lat (Oświadczenie dot. wieku- priorytet II)
 
 
PRIORYTET nr 3 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych (według Barometru zawodów deficytowych dla Powiatu Janowskiego 2020r lub Barometru zawodów deficytowych Województwa Lubelskiego 2020r. );

Składając wniosek o dofinansowanie w ramach priorytetu 3 należy udowodnić, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego w Powiecie Janowskim lub w Województwie Lubelskim – oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki badań zawartych w Barometrze Zawodów 2020 Powiatu Janowskiego lub w Barometrze zawodów 2020r. w Województwie Lubelskim. (Barometr Zawodów 2020 Powiatu Janowskiego ; Barometr Zawodów 2020 Województwa Lubelskiego).

W ramach powyższego priorytetu ubiegać się można o dofinansowanie kursów na pracowników, którzy w chwili składania wniosku pracują w zidentyfikowanym zawodzie deficytowym lub po skończonym szkoleniu będą mieli zmienione stanowisko pracy zgodne z wnioskowanym zawodem deficytowym potwierdzonym stosownym dokumentem (np. aneks do umowy potwierdzający zmianę stanowiska oraz zakres czynności (Oświadczenie pracodawcy dot. szkolenia w ramach zawodu deficytowego – priorytet III) .


PRIORYTET nr 4 - dotyczy wsparcia kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem  w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy.
 
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 4 powinien udowodnić, że
w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny/narzędzia umożliwiające rozwój technologii istniejącej już w danym zakładzie. Osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Decyzja czy złożony wniosek wpisuje się w wymagania priorytetu nr 4 będzie podjęta na podstawie załączonego do wniosku wiarygodnego dokumentu np. kopii dokumentu zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia. 
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu nr 4 można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych narzędzi/systemów pracy.(oświadczenie dot. technologii – priorytet IV)
 
 
PRIORYTET 5 - dotyczy wsparcia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju. 
 
W oparciu o „Strategię Rozwoju Powiatu Janowskiego na lata 2007 – 2020"
określa się, że  branżami wymagającymi wsparcia w postaci kształcenia ustawicznego są: 
  • Branża hotelarsko -gastronomiczno – turystyczna
  • Branża metalowa i maszynowa
  • Branża budowlana
W ramach priorytetu nr 5 może być finansowane kształcenie ustawiczne umożliwiające nabycie kwalifikacji lub kompetencji zawodowych w zawodach wskazanych
w wyżej wymienionych branżach.(oświadczenie dot. szkolenie w branżach kluczowych dla Powiatu – Priorytet V)
 

PRIORYTET 6 - dotyczy realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych  i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego. 
 
Priorytet ten pozwala na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne. Ta część priorytetu nie dotyczy nauczycieli. (Oświadczenie dot. instruktorów praktycznej nauki zawodów, opiekunów praktyk zawodowych lub opiekunów stażu uczniowskiego- priorytet VI)
Zgodnie z art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo Oświatowe (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148) staż uczniowski jest to staż odbywany w rzeczywistych warunkach pracy jak i w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
W ramach tego priorytetu ze środków KFS będzie można sfinansować również obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Przy występowaniu o wsparcie na szkolenia nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu należy wskazać, w formie pisemnego oświadczenia załączonego do wniosku, że wskazane szkolenia są szkoleniami branżowymi realizowanymi na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty.(Oświadczenie dot. szkoleń branżowych nauczycieli praktycznej nauki zawodów – priorytet VI )
 
 
PRIORYTET 7 - wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej
 
Podmioty uprawnione do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
a) Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS – lista ta jest dostępna pod adresem http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/ w formie interaktywnej bazy danych.
b) Spółdzielnie socjalne - to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, Niektóre spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. W takiej sytuacji ich uprawnienia do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o której mowa powyżej. Bez względu na to czy spółdzielnia socjalna posiada status przedsiębiorstwa społecznego, jest ona uprawniona do skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu.
c) Zakłady aktywności zawodowej - to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
2) Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy Przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
 
 
Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków KFS uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
    z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego ;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczącego dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
    z  uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1409 z póź. zm.).;
  8. korzystanie przez pracodawcę ze wsparcia w ramach środków KFS w latach poprzednich.
Kształcenie ustawiczne musi być przeprowadzone przez uprawnione instytucje szkoleniowe. W zależności od formy prawnej są to instytucje posiadające wpis do Centralnej Ewidencji
i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), w których wskazany jest przedmiot wykonywanej działalności związany z prowadzeniem pozaszkolnych form edukacji zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Niezbędne jest okazanie dokumentu, na podstawie którego prowadzone są pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego. Dotyczy to również instytucji prowadzących działalność edukacyjną na podstawie odrębnych przepisów.

Poszczególne formy kształcenia ustawicznego wskazane we wniosku o dofinansowanie
z KFS powinny rozpocząć się nie wcześniej niż 30 dni od dnia złożenia wniosku, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.


     W przypadku wniosku wypełnionego nieprawidłowo, wyznacza się termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
 
- niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie;
- niedołączenia wymaganych załączników.

     Wnioski będą przyjmowane w sekretariacie (pok. nr 12) w godzinach pracy tut. Urzędu. Informacje odnośnie środków KFS można uzyskać w siedzibie urzędu pok. nr 6
(I piętro) lub pod numerem telefonu (15) 8 720 240 wew. 58.
 

Załączniki

Wniosek-1KFS2020
Wniosek-1KFS2020.doc 249 KB
Formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis_-_rozporzadzenie_KE_nr_1407_2013_(obowiazuje_od_dnia_15112014)
Formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis_-_rozporzadzenie_KE_nr_1407_2013_(obowiazuje_od_dnia_15112014).xls 135 KB
Klauzula informacyjna dla pracodawców korzystających z KFS- Załącznik nr 3 do Wniosku
Klauzula informacyjna dla pracodawców korzystających z KFS- Załącznik nr 3 do Wniosku.doc 35 KB
strategia_powiatu-aktualizacja
strategia_powiatu-aktualizacja.pdf 2563 KB
Oświadczenie dot. powrotu na rynek po opiece nad dzieckiem PR I
Oświadczenie dot. powrotu na rynek po opiece nad dzieckiem PR I.docx 12 KB
Oświadczenie dot. 45+PRII
Oświadczenie dot. 45+PRII.docx 11 KB
Ođwiadczenie dot. zawodw deficytowych - Priorytet nr III
Ođwiadczenie dot. zawodw deficytowych - Priorytet nr III.docx 11 KB
Oświadczenie dot. rozwoju technologi - priorytet IV
Oświadczenie dot. rozwoju technologi - priorytet IV.docx 12 KB
Oświadczenie dot. szkoleń w branżach kluczowych dla Powiatu - Prorytet V
Oświadczenie dot. szkoleń w branżach kluczowych dla Powiatu - Prorytet V.docx 12 KB
oświadczenie dot. instruktorów praktycznej nauki zawodów - priorytet VI
oświadczenie dot. instruktorów praktycznej nauki zawodów - priorytet VI.docx 12 KB
Oświadczenie dot. nauczycieli zawodów branżowych - Priorytet VI
Oświadczenie dot. nauczycieli zawodów branżowych - Priorytet VI.docx 12 KB
BarometrPowiat
BarometrPowiat.pdf 1413 KB
BarometrWojewodztwo
BarometrWojewodztwo.pdf 608 KB
Informacje o publikacji dokumentu