Wydawca treści

Print Drukuj

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach rezerwy KFS

     Powiatowy Urząd Pracy w Janowie Lubelskim ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków z REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracodawca, który jest zainteresowany uzyskaniem środków w ramach KFS powinien złożyć we wskazanym poniżej terminie wniosek wraz z załącznikami w siedzibie  PUP.
 
TERMIN NABORU WNIOSKÓW
OD DNIA 05.10.2022. DO DNIA 17.10.2022r.

 
     Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) jest pomoc osobom pracującym zagrożonych utratą zatrudnienia z powodu kwalifikacji nieadekwatnych do wymagań stawianym przez lokalny rynek pracy i dynamicznie zmieniającą się gospodarkę. Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część środków Funduszu Pracy, określoną w planie Funduszu Pracy na dany rok budżetowy.
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić pracodawcy
w rozumieniu przepisów ustawy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy, pracodawca może mieć przyznane środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
w wysokości:
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika – jeśli pracodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców (pracodawcy zatrudniający do 10 pracowników).
 
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z poniższych priorytetów wydatkowania środków rezerwy KFS na 2022 r.


W 2022 roku środki z REZERWY KFS będą przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników  i pracodawców zgodnie z następującymi priorytetami: 
 
 
PRIORYTET nr 1 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
 
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 1)
 
 
PRIORYTET nr 2 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
 
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawnościtj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie
o posiadaniu takiego orzeczenia.
Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 2)
 
 
PRIORYTET nr 3 – wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
 
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jaki polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
• doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu /branży;
• doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
• ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
• rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców. Należy pamiętać, że powyższa lista nie jest katalogiem zamkniętym i każdy pracodawca może określić własną listę potrzeb.
Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 3)
 
 
 
 
Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków rezerwy KFS uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania rezerwy KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
    z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczącego dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
    z  uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1100 z późn. zm.).
Kształcenie ustawiczne musi być przeprowadzone przez uprawnione instytucje szkoleniowe. W zależności od formy prawnej są to instytucje posiadające wpis do Centralnej Ewidencji
i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), w których wskazany jest przedmiot wykonywanej działalności związany z prowadzeniem pozaszkolnych form edukacji zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Niezbędne jest okazanie dokumentu, na podstawie którego prowadzone są pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego. Dotyczy to również instytucji prowadzących działalność edukacyjną na podstawie odrębnych przepisów.
 
Kształcenie ustawiczne finansowane ze środków KFS nie może być realizowane przez:
  • instytucję szkoleniową powiązaną z pracodawcą poprzez przynależność do tej samej grupy kapitałowej;
  • pracodawcę, który jednocześnie  zamierza być realizatorem szkoleń;
  • inny podmiot powiązany z pracodawcą poprzez pokrewieństwo lub powinowactwo, pozostający w związku małżeńskim lub związany z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
 
Poszczególne formy kształcenia ustawicznego wskazane we wniosku o dofinansowanie
z KFS mogą rozpocząć się dopiero po zawarciu stosownej umowy pomiędzy pracodawcą a Powiatem Janowskim, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

 
W przypadku wniosku wypełnionego nieprawidłowo, wyznacza się termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
 
- niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie;
- niedołączenia wymaganych załączników.
 
Finansowanie ze środków KFS nie jest możliwe dla osób:
  • prowadzących działalność gospodarczą nie zatrudniających co najmniej jednego pracownika;
  • współpracujących (za osobę współpracującą może zostać uznany małżonek, dzieci, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha albo ojczym przedsiębiorcy, którzy pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i pomagają w prowadzeniu działalności);
  • zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych;
  • przebywających na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich lub wychowawczych.
Wnioski należy składać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim w skrzynce podawczej mieszczącej się na parterze przy wejściu głównym, ul. Jana Zamoyskiego 70, 23-300 Janów Lubelski w godzinach pracy tut. Urzędu.
Informacje odnośnie środków KFS można uzyskać w siedzibie urzędu pok. nr 10
(I piętro) lub pod numerem telefonu (15) 8 720 240 wew. 23.
Za datę złożenia wniosku przesłanego pocztą tradycyjną uznaje się datę jego wpływu do Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim.
 
W przypadku składania wniosku w postaci elektronicznej, wniosek ten, przed przesłaniem do Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim należy opatrzyć bezpiecznym podpisem  elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej (e PUAP).
 
 
Nie będą rozpatrywane:
  • wnioski nadesłane do Urzędu faksem;
  • wnioski nadesłane do Urzędu pocztą elektroniczną, w przypadku, gdy nie zostaną one opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej(e PUAP);
  • wnioski złożone przez pracodawców przed terminem rozpoczęcia naboru lub po terminie zakończenia naboru.
 
 

Załączniki

Oświadczenie dot. priorytetu nr 1 rezerwa
Oświadczenie dot. priorytetu nr 1 rezerwa.docx 11 KB
Oświadczenie dot. priotytetu nr 2 rezerwa
Oświadczenie dot. priotytetu nr 2 rezerwa.docx 11 KB
Oświadczenie dot. priorytetu nr 3 rezerwa
Oświadczenie dot. priorytetu nr 3 rezerwa.docx 11 KB
Wniosek rezerwa- KFS 2022r.
Wniosek rezerwa- KFS 2022r..doc 243 KB
Formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis_-_rozporzadzenie_KE_nr_1407_2013_(obowiazuje_od_dnia_15112014)
Formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis_-_rozporzadzenie_KE_nr_1407_2013_(obowiazuje_od_dnia_15112014).xls 135 KB
Klauzula informacyjna dla pracodawców korzystających z KFS- Załącznik nr 3 do Wniosku
Klauzula informacyjna dla pracodawców korzystających z KFS- Załącznik nr 3 do Wniosku.doc 35 KB
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji