Wydawca treści

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach KFS

Print Drukuj

     Powiatowy Urząd Pracy w Janowie Lubelskim ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracodawca, który jest zainteresowany uzyskaniem środków w ramach KFS powinien złożyć we wskazanym poniżej terminie wniosek wraz z załącznikami w siedzibie  PUP.
TERMIN NABORU WNIOSKÓW
OD DNIA 18.02.2021r. DO DNIA 19.02.2021 r.
 do godz. 15.00.

 
    Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) jest pomoc osobom pracującym zagrożonych utratą zatrudnienia z powodu kwalifikacji nieadekwatnych do wymagań stawianym przez lokalny rynek pracy i dynamicznie zmieniającą się gospodarkę. Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część środków Funduszu Pracy, określoną w planie Funduszu Pracy na dany rok budżetowy.

     O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić pracodawcy
w rozumieniu przepisów ustawy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.

     Na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy, pracodawca może mieć przyznane środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
w wysokości:
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika – jeśli pracodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców (pracodawcy zatrudniający do 10 pracowników).
 Limit środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego będący w dyspozycji tut. Urzędu wynosi 200 000 zł.

Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z poniższych priorytetów wydatkowania środków limitu KFS na 2021 r.

W 2021 roku środki KFS będą przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników  i pracodawców zgodnie z następującymi priorytetami: 
 
 
PRIORYTET nr 1 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID -19, musiały ograniczyć swoją działalność.
Priorytet ten jest adresowany tylko do tych pracodawców, którzy na skutek przywołanych niżej obostrzeń zdecydowali się na zmianę lub rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności.

Do wsparcia w ramach tego priorytetu mają prawo pracodawcy, na których zostały nałożone ograniczenia, nakazy i zakazy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowione w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określone w przepisach wydanych na podstawie przytoczonych niżej art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń  i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020r. poz. 1845 z późn. zm.), które przyjęły brzmienie:
Art.46a. W przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów w administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, na podstawie danych przekazanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw administracji publicznej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wojewodów:
  1. zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego,
  2. rodzaj stosowanych rozwiązań- w zakresie określonym w art.. 46b  – mając na względzie zakres stosowanych rozwiązań oraz uwzględniając bieżące możliwości budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Art.46b. W rozporządzeniu, o którym mowa w art. 45a, można ustanowić:
  3. ograniczenia, obowiązki i nakazy, o których mowa w art. 46 ust.4,
  4. czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców,
  5. czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artkuły,
  6. obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie,
  7. obowiązek poddania się kwarantannie,
  8. miejsce kwarantanny,
  9. (uchylony)
  10. czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia,
  11. nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów,
  12. nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach,
  13. zakaz opuszczania strefo zero przez osoby chore i podejrzane  o zachorowanie,
  14. nakaz określonego sposobu przemieszczania się. bądź wynikające z obostrzeń nałożonych przez władze samorządowe.
Rozporządzenie Rady Ministrów ustanawiające określone ograniczenia, nakazy
i zakazy w związku z występowaniem epidemii, wydane na podstawie art. 46a i 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
Dz. U. 2020 Wejście w życie Data uchylenia
566
31.03.2020
10.04.2020
658
10.04.2020
19.04.2020
697
19.04.2020
02.05.2020
792
02.05.2020
16.05.2020
878
16.05.2020
30.05.2020
964
30.05.2020
20.06.2020
1066
20.06.2020
08.08.2020
1356
08.08.2020
10.10.2020
1758
10.10.2020
28.11.2020
2091
28.11.2020
02.12.2020
2132
02.12.2020
28.12.2020
2316
28.12.2020
obowiązuje
  1. Dofinansowanie formy kształcenia ustawicznego mają wspomagać wprowadzenie zmian umożliwiających utrzymanie się na rynku czy pozwalających uniknąć zwolnień czy wręcz zatrudnić nowych pracowników.
  2. Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie Wnioskodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku z rozszerzeniem/ przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy z powołaniem się na odpowiedni przepis.
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 1)

PRIORYTET nr 2 – wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID – 19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby.
 
Środki KFS w ramach niniejszego priorytetu są przeznaczone na wsparcie kształcenia osób bezpośrednio pracujących z chorymi na COVID-19 lub osobami należącymi do grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID takich jak osoby przewlekle chore, w podeszłym wieku, bezdomne itp.
 
Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest złożenie przez Wnioskodawcę oświadczenia o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności.
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 2)
 
PRIORYTET nr 3 - Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych

Składając wniosek o dofinansowanie w ramach priorytetu 3 należy udowodnić, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego w powiecie janowskim lub w województwie lubelskim – oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki badań zawartych w Barometrze Zawodów 2021r. Powiatu Janowskiego lub w Barometrze Zawodów 2021r. w Województwie Lubelskim.

W ramach powyższego priorytetu ubiegać się można o dofinansowanie kursów na pracowników, którzy w chwili składania wniosku pracują w zidentyfikowanym zawodzie deficytowym lub po skończonym szkoleniu będą mieli zmienione stanowisko pracy zgodne z wnioskowanym zawodem deficytowym potwierdzonym stosownym dokumentem (np. aneks do umowy potwierdzający zmianę stanowiska oraz zakres czynności
 
Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składny jest wniosek powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy.
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 3)
 
PRIORYTET nr 4 - wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia. 
 
W ramach priorytetu nr 4 będą mogły być finansowane koszty kształcenia ustawicznego osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracowników, jak i pracodawców). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie. Pracodawca składa oświadczenie, że osoba planowana objęciem kształcenia na dzień składania wniosku posiada ukończone 45 lat
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 4)
 
PRIORYTET nr 5 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
 
W ramach priorytetu nr 5 pracodawca może ubiegać się o sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego dla osób (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.  Priorytet adresowany jest do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem trwającej nieprzerwalnie min. 90 dni. W celu spełnia warunku dostępu do priorytetu Wnioskodawca składa oświadczenie określające datę powrotu osoby objętej wsparciem na rynek pracy oraz czas trwania przerwy spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem.
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 5)
 
PRIORYTET nr 6 - wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych.
 
Pracodawca chcący skorzystać ze środków KFS w ramach wyżej wymienionego priorytetu musi  udowodnić, że w ciągu roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/ zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi /planowanymi do wprowadzenia zmianami.

Decyzja o uwzględnieniu wniosku złożonego w ramach priorytetu 6 zostanie podjęta na podstawie wiarygodnego dokumentu dostarczonego przez wnioskodawcę, np. kopii dokumentu zakupu, decyzji dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.

Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu nr 6 można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii  i narzędzi pracy. 
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 6)
 
PRIORYTET nr 7 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości.

Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie maja ukończonej szkoły na jakimkolwiek poziomie lub nie posiadają świadectwa dojrzałości.
Wnioskodawca musi wykazać, że pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu.
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 7)

 
PRIORYTET 8 - wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych  i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia-zawodowego. 
 
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę te stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust.1 i 21 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo Oświatowe (tekst jednolity:  Dz.U. z 2020r., poz. 910 z późn. zm.) określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwienia uzyskania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Zawodowej z dnia 22 lutego 2019r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. 2019r., poz. 391) w § 11 ust.1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy lub osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
 
W ramach tego priorytetu środki KFS można przeznaczyć na sfinansowanie obowiązkowych szkoleń branżowych, o których mowa w art. 70c ustawy z dnia 26 stycznia 1982r Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. z 2019r. poz. 2215 z późn. zm.) zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego - prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
 
Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu
(Oświadczenie dot. priorytetu nr 8)

Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków KFS uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
    z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego ;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczącego dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
    z  uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1409 z póź. zm.).;
Kształcenie ustawiczne musi być przeprowadzone przez uprawnione instytucje szkoleniowe. W zależności od formy prawnej są to instytucje posiadające wpis do Centralnej Ewidencji
i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), w których wskazany jest przedmiot wykonywanej działalności związany z prowadzeniem pozaszkolnych form edukacji zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Niezbędne jest okazanie dokumentu, na podstawie którego prowadzone są pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego. Dotyczy to również instytucji prowadzących działalność edukacyjną na podstawie odrębnych przepisów.
 
Kształcenie ustawiczne finansowane ze środków KFS nie może być realizowane przez:
  • instytucję szkoleniową powiązaną z pracodawcą poprzez przynależność do tej samej grupy kapitałowej;
  • pracodawcę, który jednocześnie  zamierza być realizatorem szkoleń;
  • inny podmiot powiązany z pracodawcą poprzez pokrewieństwo lub powinowactwo, pozostający w związku małżeńskim lub związany z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
 
Poszczególne formy kształcenia ustawicznego wskazane we wniosku o dofinansowanie
z KFS mogą rozpocząć się dopiero po zawarciu stosownej umowy pomiędzy pracodawcą a Powiatem Janowskim, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

 
     W przypadku wniosku wypełnionego nieprawidłowo, wyznacza się termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
 
- niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie;
- niedołączenia wymaganych załączników.
 
Finansowanie ze środków KFS nie jest możliwe dla osób:
  • prowadzących działalność gospodarczą nie zatrudniających co najmniej jednego pracownika;
  • współpracujących (za osobę współpracującą może zostać uznany małżonek, dzieci, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha albo ojczym przedsiębiorcy, którzy pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i pomagają w prowadzeniu działalności);
  • zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych;
  • przebywających na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich lub wychowawczych.
     Wnioski należy składać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim w skrzynce podawczej mieszczącej się przy wejściu do urzędu od strony parkingu, ul. Jana Zamoyskiego 70, 23-300 Janów Lubelski w godzinach pracy tut. Urzędu. Informacje odnośnie środków KFS można uzyskać w siedzibie urzędu pok. nr 9
(I piętro) lub pod numerem telefonu (15) 8 720 240 wew. 45

Za datę złożenia wniosku przesłanego pocztą tradycyjną uznaje się datę jego wpływu do Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim
 
W przypadku składania wniosku w postaci elektronicznej, wniosek ten, przed przesłaniem do Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim należy opatrzyć bezpiecznym podpisem  elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej (e PUAP).
 
Nie będą rozpatrywane:
  • wnioski nadesłane do Urzędu faksem;
  • wnioski nadesłane do Urzędu pocztą elektroniczną, w przypadku, gdy nie zostaną one opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej(e PUAP);
  • wnioski złożone przez pracodawców przed terminem rozpoczęcia naboru lub po terminie zakończenia naboru.

Załączniki

Wniosek- KFS 2021r.
Wniosek- KFS 2021r..doc 262 KB
Klauzula informacyjna dla pracodawców korzystających z KFS- Załącznik nr 3 do Wniosku
Klauzula informacyjna dla pracodawców korzystających z KFS- Załącznik nr 3 do Wniosku.doc 35 KB
Formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis_-_rozporzadzenie_KE_nr_1407_2013_(obowiazuje_od_dnia_15112014)
Formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis_-_rozporzadzenie_KE_nr_1407_2013_(obowiazuje_od_dnia_15112014).xls 135 KB
Barometr-wojewodztwo_lubelskie
Barometr-wojewodztwo_lubelskie.pdf 4725 KB
Barometr-powiat_janowski
Barometr-powiat_janowski.pdf 4594 KB
Oświadczenie dot. priorytetu nr 1
Oświadczenie dot. priorytetu nr 1.docx 12 KB
Oświadczenie dot. priorytetu nr 2
Oświadczenie dot. priorytetu nr 2.docx 11 KB
Ođwiadczenie dot. priorytetu nr 3
Ođwiadczenie dot. priorytetu nr 3.docx 12 KB
Oświadczenie dot. priorytetu nr 4
Oświadczenie dot. priorytetu nr 4.docx 11 KB
Oświadczenie dot. priorytetu 5
Oświadczenie dot. priorytetu 5.docx 11 KB
Oświadczenie dot. priorytetu 6
Oświadczenie dot. priorytetu 6.docx 11 KB
Oświadczenie dot. priorytetu 7
Oświadczenie dot. priorytetu 7.docx 12 KB
oświadczenie dot. priorytetu 8
oświadczenie dot. priorytetu 8.docx 13 KB
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji