Wydawca treści

Print Drukuj

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach KFS

Powiatowy Urząd Pracy w Janowie Lubelskim ogłasza nabór wniosków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracodawca, który jest zainteresowany uzyskaniem środków w ramach KFS powinien złożyć wniosek wraz z załącznikami w siedzibie  Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na miejsce lub siedzibę prowadzenia działalności.

TERMIN NABORU WNIOSKÓW OD DNIA 07.06.2017 r. DO DNIA 21.06.2017 r.

W roku 2017 pracodawcy mogą przeznaczyć środki KFS na:
 
- kursy realizowane z inicjatywy pracodawcy lub  za jego zgodą;
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
 Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część środków Funduszu Pracy, określoną w planie Funduszu Pracy na dany rok budżetowy.
Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) jest pomoc osobom pracującym zagrożonym utratą zatrudnienia z powodu kwalifikacji nieadekwatnych do wymagań stawianym przez lokalny rynek pracy i dynamicznie zmieniającą się gospodarkę.
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy, pracodawca może mieć przyznane środki z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w wysokości:
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika – jeśli pracodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców.
 Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Priorytety wydatkowania KFS w roku 2017:
Priorytet I. Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i  pomoc społeczna;
Priorytet II. Wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Priorytet III. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Z priorytetu pierwszego mogą skorzystać pracodawcy którzy posiadają przeważający rodzaj prowadzonej działalności według klasyfikacji poniżej:

Klasyfikacja sekcji PKD 2007

Z priorytetu drugiego mogą skorzystać pracodawcy, należy udowodnić, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego zidentyfikowanego na terenie powiatu janowskiego w Barometrze zawodów deficytowych powiatu janowskiego.

Barometr zawodów deficytowych Powiatu Janowskiego

Z priorytetu trzeciego mogą skorzystać pracodawcy, których pracownicy wykonywali przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

 Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków KFS uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego ;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczącego dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z  uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 z póź. zm.).
W przypadku wniosku wypełnionego nieprawidłowo, wyznacza się termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
- niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie;
- niedołączenia wymaganych załączników.

Wnioski będą przyjmowane w sekretariacie (pok. nr 12) w godzinach pracy tut. Urzędu. Informacje odnośnie środków KFS można uzyskać w siedzibie urzędu pok. nr 6 (I piętro) lub pod numerami telefonów (15) 8 720 240 wew. 46.
 

Dokumenty do pobrania:
  1. Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracownika/ów i pracodawcy z  Krajowego Fundusz Szkoleniowego
  2. Załącznik nr 1 do wniosku - Wykaz osób planowanych do objęcia kształceniem ustawicznym
  3. Załącznik nr 2 do wniosku - Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
  4. Formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis_-_rozporzadzenie_KE_nr_1407_2013_(obowiazuje_od_dnia_15112014)
 
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji