Powiatowy Urząd Pracy w Janowie Lubelskim ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Wnioski będą przyjmowane w formie papierowej w siedzibie PUP Janów Lubelski pokój nr. 12 lub w formie elektronicznej za pośrednictwem ePUAP w dniach od 25.09.2023 r. do 27.09.2023 r. do godz. 15.30. Szczegółowe informacje można uzyskać w pok. 9 lub pod numerem telefonu (15)872-02-40 wew 23.
Informujemy, iż limit środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2023 roku
wynosi 30 000,00 zł.
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wnioskować pracodawcy posiadający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w powiecie janowskim, potwierdzone odpowiednim dokumentem.
Działania wydatkowane ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2023 roku będą finansowane zgodnie następującymi priorytetami Rady Rynku Pracy:
Priorytet A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Podmioty uprawnione do korzystania ze środków w ramach tego priorytetu to:
• CIS,
• KIS,
• WTZ,
• Przedsiębiorstwa społeczne wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS),
• Spółdzielnie socjalne,
• Zakłady aktywności zawodowej.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji lub kalifikacji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.
Priorytet B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
Priorytet C. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu C, w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju województwa lubelskiego diagnozowanych w oparciu o „Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku".
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy obszaru/branży kluczowej dla rozwoju województwa lubelskiego.
Informacje zawarte są pod linkiem:
https://strategia.lubelskie.pl/srwl/2030/srwl.2030.pdf
Priorytet D. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki - w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się - mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Priorytet E. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)
Środki KFS przeznaczone są na :
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
- badania lekarskie i/lub psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS
Przy rozpatrywaniu wniosków Starosta uwzględnia:
• zgodności dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
• zgodności kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
• kosztu usługi kształcenia ustawicznego wskazanego do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
• posiadania przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
• w przypadku kursów – posiadania przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
• planów dotyczących dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
• możliwości sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem przyznanych limitów środków KFS na finansowanie działań.
Sposób rozpatrywania wniosków:
Starosta rozpatruje wnioski pracodawców tylko czytelnie wypełnione i kompletne, tzn. zawierające wymagane załączniki, złożone w trakcie trwania naboru. Wszystkie wnioski niekompletne lub złożone poza terminem trwania naboru pozostawia bez rozpatrzenia.
W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku informuje pracodawcę o sposobie jego rozpatrzenia. W przypadku, wniosku złożonego, wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, który wymaga korekty po względem formalnym, zostanie wyznaczony termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni na jego poprawę. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia informując o tym pracodawcę pisemnie, w przypadku niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku pracodawca otrzyma pisemną informację wraz z uzasadnieniem. Od wyżej wymienionej informacji nie przysługuje odwołanie.
Kompletnie wypełniony wniosek uwzględniający zasady przyznawania środków wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami zaleca się złożyć co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem szkolenia, studiów podyplomowych lub egzaminu.
Szczegółowe zasady korzystania ze środków KFS obowiązujące w Powiatowym Urzędzie Pracy w Janowe Lubelskim zostały opisane w załączniku do ogłoszenia pn. Zasady przyznawania środków z rezerwy KFS 2023.