Powiatowy Urząd Pracy w Janowie Lubelskim realizuje projekt pn. „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych (w tym dotacje na samozatrudnienie) w celu zwiększenia ich szans na znalezienie zatrudnienia w powiecie janowskim (I)"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021 – 2027, Priorytet IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy, Działanie 9.1 – Aktywizacja zawodowa – projekty PUP.
Okres realizacji: 01.01.2023r.-30.06.2024r.
Wartość projektu: 3 663 668,18 zł.
Cel projektu: zwiększenie dostępu do zatrudnienia osób zarejestrowanych w PUP w Janowie Lubelskim jako osoby bezrobotne, znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, osób młodych w wieku 18 – 29 lat, osób starszych powyżej 55 roku życia, osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach i kompetencjach, osób z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności, osób odchodzących z rolnictwa poprzez skuteczną aktywizację zawodową - w szczególności zwiększenie, nabycie lub zmianę kwalifikacji, kompetencji/umiejętności, zgodnych ze zidentyfikowanymi potrzebami pracodawców.
Ogólne założenia projektu: W ramach projektu wsparciem objętych zostanie 217 osób bezrobotnych - 100 kobiet i 117 mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, osób odchodzących z rolnictwa i osób, którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie, należące do następujących grup:
- 50 os.(20k i 30m)długotrwale bezrobotnych;
- 60 os. (20k o 40m) o niskich kwalifikacjach;
- 4 os.(2k i 2m) w wieku 55 lat i więcej;
- 2 osoby niepełnosprawne (1k i 1m);
- 130 os.(60k i 70m) młodych w wieku 18-29 roku życia z kategorii NEET (stanowią one śr. 60% grupy docelowej projektu, a wsparcie do nich kierowane zgodne będzie z założeniami Planu realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce);
- 2 os.(1k i 1m) zamierzające odejść z rolnictwa(rolnik lub członek rodziny prowadzący indywidualne gospodarstwo rolne do wielkości 2ha przeliczeniowych). Ilość osób określona na podstawie danych statystycznych oraz wcześniej realizowanych projektów dedykowanych tej grupie;
- 0 os., którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie. Na dzień 31.12.2022r. w rejestrze osób bezrobotnych w PUP w Janowie Lubelskim znajdowało się 7 osób, w związku z powyższym na etapie złożenia wniosku nie planuje się objęciem wsparciem osób z tej grupy chyba, że sytuacja ulegnie zmianie (np. zarejestruje się większa liczba osób, która wymagała będzie wsparcia);
- Osoby nie należące do grup wskazanych powyżej.
Każdy z uczestników projektu otrzyma konkretną ofertę aktywizacji zawodowej poprzedzoną analizą umiejętności, predyspozycji i problemów danego uczestnika. Na tej podstawie realizowane będą odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy, o których mowa w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zaplanowane wsparcie dla uczestników projektu to : opracowanie/aktualizacja IPD, doradztwo zawodowe i/lub pośrednictwo pracy dla wszystkich uczestników projektu, tj. 217os., staż zawodowy dla 78os., szkolenia indywidualne dla 2os., szkolenia grupowe dla 32os., prace interwencyjne - 20os., doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy dla 24os., jednorazowe środki na podjęcie dział. gosp. dla 31os.
Średnio 31 uczestników uzyska kwalifikacje/kompetencje zawodowe a min. 66 uczestników, po opuszczeniu programu, podejmie zatrudnienie lub rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek.
Projekt w swoich założeniach zgodny jest ze wszystkimi kryteriami horyzontalnymi, tj. standardem minimum realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn (nr 1), z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami (nr 2), z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26.10.2012r. (nr 3), z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych (nr 4), z zasadą zrównoważonego rozwoju (nr 5), z przepisami prawa krajowego i unijnego (nr 6), w projekcie, którego łączny koszt w PLN nie przekracza 200 tys. euro rozliczany jest za pomocą uproszczonych metod (nr 7). Projekt zgodny jest również z kryteriami merytorycznymi, kryteriami specyficznymi, tj. dostępu oraz celem szczegółowym programu FELU 2021-2027, z SZOP FELU 2021-2027, ustawą wdrożeniową z dnia 28.04.2022r. oraz wytycznymi odnoszącymi się do realizacji programów na lata 2021-2027.
W ramach projektu realizowane będą następujące formy wsparcia :
– STAŻE (trwające średnio 6 m-cy),
– BONY NA ZASIEDLENIE
– BONY SZKOLENIOWE
– PRACE INTERWENCYJNE
– SZKOLENIA INDYWIDUALNE
– SZKOLENIA GRUPOWE
- „Spawanie metodą MAG-135"
- „Księgowość z kursem komputerowym ECDL"
– DOPOSAŻENIE LUB WYPOSAŻENIE STANOWISKA PRACY DLA SKIEROWANEGO BEZROBOTNEGO
– JEDNORAZOWE ŚRODKI NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁANOŚCI GOSPODARCZEJ
Do projektu kwalifikowane będą osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotne, znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, osób młodych (w wieku 18-29lat), osób starszych (55+), osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach i kompetencjach, osób z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności, osób odchodzących z rolnictwa., w tym w pierwszej kolejności należące do poniższych grup docelowych:
- Osoby długotrwale bezrobotne t.j. osoby bezrobotne pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych. Status na rynku pracy jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie, tj. w momencie rozpoczęcia udziału w pierwszej formie wsparcia w projekcie. Definicja opracowana na podstawie: ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
- Osoby o niskich kwalifikacjach t.j. osoby posiadające wykształcenie na poziomie podstawowym, gimnazjalnym lub ponadgimnazjalnym (średnie ogólnokształcące, średnie zawodowe, zasadnicze zawodowe);
- Osoby z niepełnosprawnościami t.j. osoby niepełnosprawne w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego tj. osoby z odpowiednim orzeczeniem lub innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia. Przynależność do grupy osób z niepełnosprawnościami określana jest w momencie rozpoczęcia udziału w projekcie, tj. w chwili rozpoczęcia udziału w pierwszej formie wsparcia w projekcie.
Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w projekcie, , powinny złożyć u swojego doradcy klienta czytelnie wypełnioną Ankietę rekrutacyjną do projektu.
Dodatkowe informacje można uzyskać u swojego doradcy klienta lub pracowników merytorycznych realizujących poszczególne formy wsparcia:
- Szkolenia i Bony szkoleniowe pok. nr 9,
- Staże, Prace interwencyjne, Dotacje i pok. nr1,
- Bony na zasiedlenie pok. nr 6,
- Doposażenia stanowiska pracy pok. nr 13.